WPML_EXPORT - en to ja translation catalogue (316 entries)

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
ja: 現在のサイトキー (%s) が選択された製品 (%s) とマッチしません。

en: %d new translation was added.
ja: 新しい翻訳が%d件追加されました。

en: %d new translations were added.
ja: %d 件の新しい翻訳が追加されました。

en: %d translation was updated.
ja: %d 件の翻訳が更新されました。

en: %d translations were updated.
ja: %d 件の翻訳が更新されました。

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
ja: %sは登録のために %sにアクセスできません。これが一時的な問題であるか確認するには再試行してください。問題が続くようでしたら、このサイトにインターネット接続があるかお調べください。登録しなくてもプラグインは使用できますが、自動アップデートは受け取れません。

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
ja: サイト登録が有効でないため%sが更新できません。最初にこのサイトを再%s登録 %s%sしてください。

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
ja: %sはこのサイトで登録されています。 %sまで自動アップデートを受け取ります。

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
ja: %s はこのサイトで登録されています。永久アカウントをお持ちのため、アップデートを永久的に受け取ります。

en: %s slugs are set to be translated, but they are missing their translation
ja: %s スラグが翻訳用に設定されていますが、翻訳がありません

en: %s support on wpml.org
ja: wpml.orgの%s サポート

en: %sRenew here%s.
ja: %s ここで更新 %s.

en: (embedded)
ja: (エンベデッド)

en: (original)
ja: (原文)

en: -- Please select --
ja: -- 選択してください --

en: .po file:
ja: .po ファイル:

en: 1. Go to your %s%s account%s and add this site URL: %s
ja: 1. お客様の%s%s アカウント%s へ移動し、このサイトのURLを追加してください : %s

en: 2. Enter your site key
ja: 2. サイトキーを入力する

en: = Your theme was scanned for texts =
ja: = あなたのテーマ内のテキストがスキャンされました=

en: Activate
ja: 有効にする

en: Activate after download
ja: ダウンロード後、認証する

en: Activating %s
ja: %sをアクティベート中

en: Active
ja: 有効

en: Add
ja: 追加

en: Add selected strings
ja: 選択したストリングを追加する

en: Add the new translations.
ja: 新しい翻訳を追加する。

en: All domains
ja: 全てのドメイン

en: All strings
ja: 全ストリング

en: Already bought %s?
ja: すでに%sを購入しましたか？

en: Already bought?
ja: すでに購入されましたか？

en: Also create translations according to the .po file
ja: また .po ファイルにより翻訳を作成する

en: Also include translations
ja: 翻訳も含む

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure you want to delete these packages?
    Their strings and translations will be deleted too.
ja: .本当にこれらのパッケージを削除しますか？
    ストリングと翻訳も削除されます。

en: Are you sure you want to delete these strings?
    Their translations will be deleted too.
ja: 本当にこれらのストリングを削除しますか？
    これらの翻訳も削除されます。

en: Are you sure you want to remove this site key?
ja: 本当にこのサイトキーを削除しますか？

en: Are you sure you want to unregister?
ja: 本当に登録を取り消しますか？

en: Auto register strings for translation
ja: 翻訳用の自動登録ストリング

en: Auto-download WordPress translations
ja: WordPress用の翻訳を自動ダウンロード

en: Automatically add paragraphs
ja: 自動的に段落を追加

en: Automatically use theme or plugin text domains when gettext calls do not use a string literal.
ja: gettext コールが文字列リテラルを使用しない時、自動的にテーマまたはプラグインテキストドメインを使用します。

en: Available
ja: 利用可能

en: Blog Title
ja: ブログタイトル

en: Buy %s
ja: %sを購入する

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Change language of selected strings
ja: 選択されたストリングの言語を変更する

en: Change the language of selected strings
ja: 選択されたストリングの言語を変更する

en: Change the language to:
ja: 言語を次に変更：

en: Check for updates
ja: アップデートを調べる

en: Check other languages
ja: その他の言語をチェック

en: Choose the fields you'd like to translate and click on the 'Apply' button. Then, use WPML's <a%s>String translation</a> to translate them.
ja: 翻訳したいフィールドを選択し、「適用」ボタンをクリックしてください。そしてWPMLの<a%s>ストリング翻訳</a>を使って翻訳してください。

en: Click to see individual components options.
ja: 個々のコンポーネントオプションを見るにはクリック。

en: Click to toggle
ja: クリックして切替え

en: Close
ja: クローズする

en: Commercial
ja: 商業用

en: Complete
ja: 完了

en: Configure
ja: 設定する

en: Contains %s strings
ja: %sストリングを含む

en: Context
ja: 文脈

en: Convert to multilingual widget
ja: マルチ言語ウィジェットへの変換

en: Converting to multilingual widget failed. No sidebar specified.
ja: マルチ言語ウィジェットへの変換に失敗しました。サイドバーが特定されていません。

en: Count
ja: カウント

en: Current source language
ja: 現在のソース言語

en: Current version
ja: 現在のバージョン

en: Custom posts slug translation options
ja: カスタム投稿スラグ翻訳オプション

en: Default package language
ja: 初期設定パッケージ言語

en: Delete Selected Packages
ja: 選択されたパッケージを削除する

en: Delete selected strings
ja: 選択された翻訳を削除する

en: Dismiss
ja: 無視する

en: Display %d results per page
ja: %d の結果をページ毎に表示する

en: Display all results
ja: 全ての結果を表示する

en: Display packages for this kind:
ja: この種類のパッケージを表示する：

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ja: %sの%s&#8211;%s を表示する

en: Domain
ja: ドメイン

en: Done
ja: 完了

en: Done scanning files
ja: ファイルのスキャンが完了しました

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download failed!
    
    Click OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
ja: ダウンロードに失敗しました!
    
    サブスクリプションを再びアクティベートするにはOKをクリック、再試行するにはキャンセルをクリックしてください。

en: Download failed!
    
    Please refresh the page and try again.
ja: ダウンロード失敗!
    
    ページを更新して再試行してください。

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
ja: WordPressはプラグインフォルダに書き込めないためダウンロードできません。 %sHow to fix%s。

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the
                                            256 characters limitation of the current Windows environment.
ja: ダウンロードできません。WordPressは現在のWindows 環境の
    256文字制限のためにフォルダを作成できません。

en: Downloads:
ja: ダウンロード：

en: Edit
ja: 編集

en: Enter site key
ja: サイトキーを入力してください

en: Error getting the translation file. Please go back and try again.
ja: 翻訳ファイルの取得にエラーがありました。戻ってもう一度お試し下さい。

en: Error: no strings selected
ja: エラー：ストリングが選択されていません

en: Errors: %s
ja: エラー: %s

en: Exact match
ja: 正確なマッチ

en: Existing translation
ja: 既存の翻訳

en: Exit search
ja: 終了検索

en: Export selected strings as a WPML config file that can be added to themes or plugins
ja: 選択したストリングをテーマまたはプラグインに追加できるWPML設定ファイルとしてエクスポートする

en: Export strings into .po/.pot file
ja: ストリングを .po/.pot ファイルにエキスポートする

en: Failed downloading the language information file.
ja: 言語インフォメーションファイルのダウンロードに失敗しました。

en: Failed downloading the language information file. Please go back and try a little later.
ja: 言語情報ファイルのダウンロードに失敗しました。後でまたお試し下さい。

en: File upload error
ja: ファイルアップロードのエラー

en: For WPML components you can receive updates from your %s or automatically, after you register WPML.
ja: WPMLコンポーネントのアップデートは%sから受け取るか、WPMLのご登録後、自動的に受け取れます。

en: Fully translated
ja: 翻訳完了済み

en: Highlight color for strings
ja: ストリング用の色をハイライトする

en: I will download translations for WordPress and save .mo files in wp-content/languages
ja: 翻訳をWordPress用にダウンロードして  .mo ファイルを wp-content/languagesに保存します。

en: If you have already purchased or renewed your subscription and you can still see this message, please revalidate your subscription
ja: サブスクリプションをすでに購入あるいは更新した場合もサブスクリプションを再確認してくださいというメッセージが表示されます。

en: If your theme or plugins falls in this case, enabling this option, WPML will try to retrieve this from the plugin or theme "Text Domain" header, if set.
ja: テーマまたはプラグインがこれに当てはまる場合、このオプションを有効にすると、ＷＰＭＭＬはプラグインまたはテーマ "テキストドメイン"ヘッダーからこれを読み出そうとします。

en: Import
ja: インポート

en: Import / export .po
ja: インポート / エキスポート .po

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
ja: 製品情報を見るには、製品リストを初期化するか、（暫定的に）上記コードを取り除くために、 %smanual updates check%sを実施してください。

en: In progress
ja: 進行中

en: In translation basket
ja: 翻訳バスケット内

en: Incorrect setup
ja: 間違った設定

en: Individual components
ja: 個々のコンポーネント

en: Info
ja: 情報

en: Installed
ja: インストール後

en: Installed version
ja: インストール版

en: Installer
ja: インストーラー

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
ja: インストーラーは利用可能な製品情報や新バージョンをチェックするアップデートサーバーに接続できません。初めてこのメッセージが表示される場合、一時的な通信問題の可能性があるため、無視することができます。問題が継続し、WordPress管理に遅延が生じる場合、オートバージョンチェックを無効にしてwp-config.phpファイルに次のラインを追加してください：

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
ja: 下の設定で%sの自動アップデートが無効になっているため、インストーラーは製品情報を表示できません（通常、wp-config.php内の設定）：

en: Installing %s
ja: %sインストール中

en: Internationalization: You’re probably doing it wrong
ja: 国際化: 操作が間違っているようです

en: Invalid file: %s
ja: 無効なファイル: %s

en: Invalid language: %s
ja: 無効な言語: %s

en: Invalid product
ja: 無効な製品

en: Invalid site key for the current site.
ja: 現在のサイトに無効なサイトキー

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to unregister first and then register again with the same site key.
ja: 現在のサイトに無効なサイトキーです。このエラーが続くようでしたら、登録解除してから同じサイトキーで再登録してください。

en: Kind
ja: 種類

en: Language of domains
ja: ドメイン言語

en: Language of this %s is %s
ja: この%sの言語は%sです

en: Languages of domains
ja: ドメイン言語

en: Load translations if found in the .mo files. (it will not override existing translations)
ja: .mo ファイル内に見つかったら、翻訳を読み込んでください。(既存の翻訳を上書きすることはありません。)

en: Missing version number for translation.
ja: 翻訳用のバージョン番号がありません。

en: More details
ja: 詳細

en: More options
ja: その他のオプション

en: Multilingual Text
ja: マルチ言語テキスト

en: Multilingual arbitrary text or HTML
ja: マルチ言語の任意のテキストまたはHTML

en: Name
ja: 名前

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: Needs update
ja: 更新が必要

en: Network
ja: ネットワーク

en: New translation
ja: 新しい翻訳

en: New translations (%d)
ja: 新規の翻訳(%d)

en: No
ja: いいえ

en: No action performed. Please select the strings that you need to update or add.
ja: 操作が行われませんでした。更新または追加が必要なストリングを選択してください。

en: No options found. Make sure you saved your theme options at least once. <br />Some themes only add these to the wp_options table after the user explicitly saves over the theme defaults
ja: オプションが見つかりません。テーマオプションは少なくとも一度保存してください。<br />テーマのなかにはユーザーがテーマの初期設定を保存しないとこれらをwp_オプションテーブルに追加しないものもあります

en: No packages found
ja: パッケージが見つかりません

en: No records found
ja: 記録が見つかりません

en: No repositories defined.
ja: レポジトリが定義されていません。

en: No string found
ja: ストリングが見つかりません

en: No strings found
ja: ストリングが見つかりません。

en: No strings found.
ja: ストリングが見つかりません。

en: No strings selected
ja: ストリングが選択されていません

en: No updates found.
ja: 更新がありません。

en: Not marked as 'complete'. Press 'Save' to enable.
ja: '完了'とマークされていません。有効にするには'保存' を押してください。

en: Not translated
ja: 翻訳されていません

en: Not translated or needs update
ja: 翻訳されていないか、アップデートを必要としません。

en: Note: It is not safe to use variables, constants or functions in gettext calls. Read "%s" for a detailed explanation.
ja: 注：gettextコールで変数、定数、関数を使用することは安全ではありません。 詳しい情報は"%s"でお読みください。

en: Number of strings
ja: ストリング数

en: Opening folder: %s
ja: フォルダーを開いています: %s

en: Operation complete!
ja: 操作が完了しました！

en: PO export may be glitchy. We are working to fix it.
ja: POエクスポートに問題があります。現在修正中です。

en: Package Management
ja: パッケージ管理

en: Packages
ja: パッケージ

en: Partial translation
ja: 部分的翻訳

en: Pending %s translation (%d)
ja: 保留中の %s 翻訳(%d)

en: Performance considerations
ja: 性能に関する考慮

en: Please activate WPML Multilingual CMS to have WPML String Translation working.
ja: ストリング翻訳を実行するにはWPML多言語CMSを認証してください。

en: Please enter a domain!
ja: ドメインを入力してください！

en: Please note that the site key is case sensitive.
ja: サイトキーは大文字と小文字を区別することにご注意ください。

en: Please select at least one document to translate.
ja: 翻訳書類を少なくとも一つ選んでください。

en: Please select at least one language to translate into.
ja: 翻訳後の言語を少なくとも一つ選択してください。

en: Please select the .po file to upload!
ja: アップロードする.po ファイルを選んでください！

en: Please update all components which you are using.
ja: ご使用のコンポーネントを全てアップデートしてください。

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Post "%s" will be ignored for %s, because translation is already in progress.
ja: 翻訳が進行中のため、%sの投稿"%s" は無視されます。

en: Post "%s" will be ignored for %s, because translation is already waiting for translator.
ja: 翻訳が翻訳者を待っているため、%sの投稿"%s" は無視されます。

en: Proceed
ja: 進む

en: Re-scanning the plugins or the themes will reset the strings tracked in the code or the HTML source
ja: プラグインあるいはコードの再スキャンはコードやHTMLソース内で追跡されたストリングをリセットします

en: Register
ja: 登録

en: Register %s
ja: %sを登録する

en: Registered
ja: 登録済み

en: Released
ja: リリース済み

en: Remove current site key (%s)
ja: 現在のサイトキー (%s)を削除する

en: Renew %s
ja: %sを更新する

en: Return to the plugins page
ja: プラグインページに戻る

en: Return to the updates page
ja: アップデートページに戻る

en: Revalidate subscription
ja: サブスクリプションの再確認

en: Review changes and update
ja: 変更と更新を見直す

en: Save
ja: 保存

en: Save the following to a wpml-config.xml in the root of your theme or plugin.
ja: テーマまたはプラグインのルートのwpml-config.xml に以下を保存してください。

en: Scan the selected plugins for strings
ja: ストリングに選択されたプラグインをスキャンする

en: Scan the theme for strings
ja: ストリング用のテーマをスキャンする

en: Scanned files from %s:
ja: %sからのスキャン済みファイル:

en: Scanning file: %s
ja: ファイルのスキャン中： %s

en: Scanning theme folder: %s
ja: テーマフォルダーのスキャン中: %s

en: Search
ja: 検索

en: Search for:
ja: 次を検索：

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select all
ja: 全て選択

en: Select domain:
ja: ドメイン選択:

en: Select for which domain to set the language:
ja: 言語設定ドメインを選択する：

en: Select how to get translations for WordPress core
ja: WordPressコア用の翻訳取得方法を選択してください

en: Select strings within domain:
ja: ドメイン内からストリングを選択する:

en: Select what the strings are for:
ja: ストリングの用途を選ぶ：

en: Select which strings to display:
ja: 表示するストリングを選択する：

en: Send to translation
ja: 翻訳用に送る

en: Set the source language of these strings to:
ja: これらのストリングの言語ソースを次に設定：

en: Showing only strings that contain %s
ja: %s　を含むストリングだけ表示

en: Skipping file: %s
ja: 次のファイルをスキップする: %s

en: Some of the strings selected belong to packages. You can only change the language of these strings if all strings in the packages are selected.
ja: 選択されたストリングにはパッケージに属するものもあります。パッケージの全てのストリングが選択されないとこれらのストリングの言語は変更できません。

en: Status
ja: 状況

en: String
ja: ストリング

en: String Translation
ja: ストリング翻訳

en: String translation
ja: ストリング翻訳

en: Strings in the plugins
ja: プラグイン内のストリング

en: Strings in the theme
ja: テーマ内のストリング

en: Strings per page:
ja: ページ毎のストリング

en: Strings translations updated
ja: ストリング翻訳が更新されました

en: Submit
ja: 送信

en: Subscription expired. You need to either purchase a new subscription or upgrade if available.
ja: サブスクリプション期限が終了しました。新しいサブスクリプションをご購入になるか、アップグレードしてください。

en: Subscription is expired.
ja: サブスクリプションの期限が終了しました。

en: Success!
ja: 成功！

en: Tagline
ja: タグライン

en: The fields with <span%s>red</span> background are text fields and the fields with <span%s>cyan</span> background are numeric.
ja: <span%s>赤色</span>の 背景のフィールドはテキストフィールドで、<span%s>青緑色</span> の背景のフィールドは数字用です。

en: The following components are not updated:
ja: 以下のコンポーネントがアップデートされました：

en: The following files were processed:
ja: 以下のファイルが処理されました：

en: The following strings were found in your theme.
ja: 以下のストリングがあなたのテーマ内で見つかりました。

en: The selected strings are currently in %LANG%
ja: 選択されたストリングは現在、 %LANG%です

en: The selected strings can now be translated using the <a%s>string translation</a> screen
ja: 選択されたストリングは<a%s>ストリング翻訳</a>画面を利用して、翻訳することができます。

en: There is nothing to be updated or to be added.
ja: 更新または追加するものはありません。

en: There is nothing to translate.
ja: 翻訳するものがありません。

en: These are the strings that we found in your .po file. Please carefully review them. Then, click on the 'add' or 'cancel' buttons at the %sbottom of this screen%s. You can exclude individual strings by clearing the check boxes next to them.
ja: これらは.po ファイルに見つかったストリングです。注意深く見直してください。その後この画面%sの%s下にある'追加'あるいは'キャンセル'
    ボタンをクリックしてください。個々のストリングの横にあるボックスからチェックを外すとそのストリングを除外できます。

en: This domain currently has the following strings:
ja: ドメインは現在、以下のストリングを含みます：

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
ja: このページからプラグインをインストールし、既存プラグインを更新できます。プラグインを削除するには、%splugins%s ページへ移動してください。プラグインを削除する許可をお持ちの場合、削除できます。

en: This table shows all the admin texts that WPML  found.
ja: このテーブルはWPMLが発見したすべての管理テキストを表示します。

en: This update includes %d new strings and %d updated strings. You can review the strings below. Then, go to the %s and click on the Proceed button.
ja: この更新は 新しいストリング%d 更新されたストリング%d を含みます。下でストリングを参照し、 %sを開いて進むボタンをクリックしてください。

en: This update includes %d new strings and %d updated strings. You can review the strings below. Then, go to the <a%s>bottom of this page</a> and click on the Proceed button.
ja: この更新は %d 個の新しいストリングと %d の更新されたストリングを含みます。ストリングは下記で見ることができます。その後、<a%s>このページの一番下</a>から進むボタンをクリックしてください。

en: This widget is converted to multilingual
ja: このウィジェットはマルチ言語に変換されます。

en: Title:
ja: タイトル：

en: To get automatic updates, you need to register %s for this site. %sRegister %s%s
ja: 自動アップデートを得るには、このサイトのために%s を登録してください。%s 登録 %s%s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
ja: %sをインストールし、アップデートするには, このサイトに%sご登録%s %s ください。

en: To translate your theme's texts, click on the button below. WPML will scan your theme for texts and let you enter translations.
ja: あなたのテーマのテキストを翻訳するには、下のボタンをクリックしてください。WPMLはあなたのテーマ内のテキストをスキャンして、翻訳の入力を可能にします。

en: Total
ja: 合計

en: Track where string appear on the site
ja: サイトのどこにストリングが現れるか追跡する

en: Track where strings appear on the site
ja: ストリングがサイトのどこに表示されるか追跡する

en: Translate custom posts slugs (via WPML String Translation).
ja: カスタム投稿スラグを翻訳（WPMLのストリング翻訳を通して）

en: Translate strings
ja: ストリングを翻訳する

en: Translate texts in admin screens &raquo;
ja: 管理画面でテキストを翻訳する &raquo;

en: Translating users of types: %s
ja: 翻訳ユーザータイプ: %s

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation complete
ja: 翻訳完了

en: Translation is complete
ja: 翻訳が完了しました

en: Translation is in progress
ja: 翻訳は進行中です

en: Translation needed
ja: 翻訳が必要です

en: Translation needs update
ja: 翻訳ニーズのアップデート

en: Translation status
ja: 翻訳状況

en: Translation status:
ja: 翻訳状況：

en: Unable to get filesystem access
ja: ファイルシステムにアクセスできません

en: Unknown repository
ja: 不明なレポジトリ

en: Unregister %s from this site
ja: このサイトから%s の登録を取り消してください

en: Update Plugin
ja: プラグインを更新する

en: Update required - please rescan this plugin
ja: アップデートが必要です - このプラグインを再スキャンしてください

en: Update required - please rescan this theme
ja: アップデートが必要です - このテーマを再スキャンしてください

en: Updated %s translation is available
ja: 更新された %s 翻訳があります

en: Updated translations (%d)
ja: 更新後の翻訳 (%d)

en: Updating %s
ja: %sアップデート中

en: Use different slugs in different languages for %s.
ja: %sの他言語には他のスラグをご使用ください。

en: Use this language as the default language for new strings in this domain
ja: この言語をドメインの新しいストリングのデフォルト言語として使用する

en: View
ja: 表示

en: View all the plugin's texts
ja: プラグインのテキストを全部見る

en: View all the theme's texts
ja: 全てのテーマのテキストを見る

en: View strings that need translation
ja: 翻訳が必要なストリングを見る

en: WPML Package Translation is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a>, String Translation and Translation Management in order to work.
ja: WPMLパッケージ翻訳は有効ですが、実行できません。実行するには、 <a href="%s">WPML</a>ストリング翻訳と翻訳管理が必要です。

en: WPML String Translation is enabled but not effective, because WPML is outdated. Please update WPML first.
ja: WPML ストリング翻訳は有効ですが、WPMLが旧版のため効果的ではありません。 まずWPMLをアップデートしてください。

en: WPML String Translation is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
ja: WPML ストリング翻訳が有効ですが、実行できません。最初にWPMLのインストールを完了してください。

en: WPML Translation
ja: WPML 翻訳

en: WPML Update is Incomplete
ja: WPML アップデートが未完了です

en: WPML can automatically register strings for translation. This allows you to translate user-generated content with minimal PHP code.
ja: WPMLは自動的に翻訳ストリングを登録できます。これはPHPコードを最小に抑えながら、ユーザーが生成したコンテンツを翻訳させます。

en: WPML can keep track of where strings are used on the public pages. Activating this feature will enable the 'view in page' functionality and make translation easier.
ja: WPMLは公開ページのどこにストリングが使用されたか追跡できます。この機能を有効にすると、「ページ内を見る」機能を有効にし、翻訳を簡単にします。

en: WPML found %s strings. They were added to the string translation table.
ja: WPML は %s ストリング発見しました。これらは翻訳テーブルに追加されました。

en: WPML will automatically download translations for WordPress
ja: WPMLはWordPress用の翻訳を自動的にダウンロードします。

en: WPML.org account
ja: WPML.org アカウント

en: Waiting for translator
ja: トランスレーター待ち

en: Widget is already converted
ja: ウィジェットが既に変換されています

en: Yes
ja: はい

en: You are running updated %s and %s, but the following components are not updated:
ja: アップデートされた%sと%sを実行中ですが、以下のコンポーネントがアップデートされていません：

en: You are running updated %s, but the following component is not updated:
ja: アップデートされた%sを実行中ですが、以下のコンポーネントがアップデートされていません：

en: You can't translate this string because it hasn't been sent for translation in this language
ja: このストリングは当言語の翻訳にはまだ送信されていないため、翻訳できません。

en: You can't translate this string because it's assigned to another translator
ja: このストリングは他の翻訳者に指定されたため翻訳できません

en: You cannot add packages in this language to the basket since it already contains posts, packages or strings of another source language!
    					Either submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
ja: この言語のパッケージは既に投稿、パッケージ、他言語のストリングを含むバスケットには追加できません!
    					現在のバスケットを送信し、投稿を追加するか、現在のバスケットの他言語の投稿を削除してください

en: You have been assigned to a new translation job from %s to %s.
    
    Start editing: %s
    
    You can view your other translation jobs here: %s
    
     This message was automatically sent by Translation Management running on WPML. To stop receiving these notifications contact the system administrator at %s.
    
     This email is not monitored for replies.
    
     - The WPML team
ja: %s から %sへの新しい翻訳ジョブに任命されました。
    
    翻訳を開始してください: %s
    
    他の翻訳ジョブはここで閲覧できます: %s
    
     このメッセージはWPMLが実行する翻訳管理により自動的に送信されました。通知の配信解除を希望する方は、%sのシステム管理者までお問い合わせください。
    
     このメールには返信しないでください。
    
     - WPMLチーム

en: You have been assigned to a new translation job on %s.
ja: %sの新しい翻訳の仕事に指名されました。

en: You have removed some of the texts that are translated already. The translations will be lost.
ja: すでに翻訳されたテキストの幾つかが取り除かれました。翻訳が失われます。

en: You have selected strings belonging to a package. Please select all strings from the affected package or unselect these strings.
ja: パッケージに属するストリングを選択しました。当パッケージのストリングを全て選択するか、ストリングの選択を解除してください。

en: You must have a valid subscription in order to get upgrades or support for this plugin. %sPurchase a subscription or enter an existing site key%s.
ja: このプラグインのアップグレードまたはサポートを得るには、有効なサブスクリプションが必要です。%sサブスクリプションをご購入になるか、既存のサイトキーを入力してください%s。

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
ja: アップデートとサポートを継続して受け取るにはサブスクリプションを更新してください。

en: Your site will not work as it should in this configuration
ja: この設定ではあなたのサイトは正常に作動しません

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
ja: サブスクリプションの期限が切れています。有効なサイトキーで再登録してください。

en: Your subscription expires in %d day.
ja: サブスクリプションはあと%d 日で期限が切れます。

en: Your subscription expires in %d days.
ja: サブスクリプションはあと%d 日で期限が切れます。

en: activated
ja: 認証済み

en: activating
ja: アクティベート中

en: bottom of this page
ja: このページの一番下

en: create PO file
ja: PO ファイル作成

en: downloaded
ja: ダウンロード済み

en: downloading...
ja: ダウンロード中...

en: edit
ja: 編集

en: failed!
ja: 失敗！

en: installed
ja: インストール済み

en: installing...
ja: インストール中...

en: n/a
ja: 該当なし

en: new
ja: 新規

en: no domain
ja: ドメインなし

en: none
ja: なし

en: select from existing
ja: 既存のものから選ぶ

en: translations
ja: 翻訳

en: updated
ja: アップデート済み

en: updating...
ja: アップデート中...

en: view in page
ja: ページ内を見る

en: view in source
ja: ソース内を見る
